روز ما!

بهانه‌ی آپ نیمروزی من، 8 مارچ روز زن هست!هر چند که روز زن تو ایران دو روایت داره! اما 8 مارچ همون‌طور که می‌دونین بین‌المللی هست. این یه تاریخچه از هشت مارچ که خوندنش خالی از لطف نیست.

c895.jpg

چرا هشتم مارچ؟

 

طبقهء  کارگر از جمله گارگران اناث در مراحل ابتدایی انقلاب صنعتی و رشد نظام سرمایداری، زندگی نهایت مشکلی داشته و مواجه به فقرجدی  بودند.   از این رو  در هشتم مارچ سال 1857 میلادی بود، گه کارگران اناث صنایع نساجی در نیویارک در اعتراض علیه  این وضع، دست به اعتصاب زدند. منابع دیگری از انتخاب این روز بخاطر یادبود از 129 کارگر اناث حکایت دارند، که  در هشتم مارچ سال 1908 میلادی  به اشتراک سایرکارگران فابریکهء  کتان بافی شان در نیویارک  به اعتصاب متوصل شدند. حوادث بگونهء انکشاف نمود که، مالک و نگهبانان فابریکه، بخاطر جلوگیری از همبستگی اعضای اتحادیه صنفی و سایر کارگران با ایشان، کارگران اناث اعتصاب کننده را  در داخل فابریکه محاصره  نمودند. بنا به عللی که معلوم نگردید، فابریکه را آتش  گرفته و کاملاً تخریب گردید. صرف عده کمی از این کارگران اناث موفق به فرار شدند. در نتیجه  129 تن  آن ها در آتش جان های شان را از دست دادند.

 

در سال 1909 میلادی 20000 تن بافندگان اناث در«  منهتن »،  به اعتصاب پرداختند. مالکان فابرکه  ها  باوجود زندانی شدن هزاران تن از کارگران، مجبور گردیدند  در برابر مطالبات آنها،  بعد از اعتصاب مصمم دوماههء شان، عقب نشینی نمایند.  انها قشر نسوان سوسیالست های امریکای شمالی بودند؛  که برای اولین مرتبه در سال 1909 میلادی در سطح ملی،  یک روز مخصوص مبارزهء زنان را سازماندهی نمودند.

 

اولین روز بین ا لمللی زن در 19 مارچ 1911

برای اولین بار،  در 19 مارچ 1911 بود که از روز بین المللی زن در  دنمارک، آلمان، اطریش، سویس و ایالات متحدهء امریکا،  تجلیل بعمل آمد، که در آن  ملیون ها زن شرکت ورزیده بودند. انتخاب این تاریخ،  میبایست که  خصلت انقلابی این روز را برجسته می ساخت؛ زیرا 18 مارچ،  روز یادبود از قربانیان انقلاب  سال 1848 در برلین بود و برعلاوه خاطرهء کمون پاریس رادر ماه مارچ ،  نیز بیاد می داد.

 از آن پس، از روز جهانی مبارزهء زن، همواره بتاریخ های متفاوت در فاصله های  اواخر ماه های فبروری و  اپریل، تجلیل بعمل می آمد.

 

از سال 1921 هشتم مارچ بعنوان روز بین المللی زن

 

در سال 1921 بود،  که 8 مارچ در طی کنفرانس دوم کمونستی زنان، بحیث روز بین المللی زن تثبیت گردید و آنهم به یاد بود از عمل اعتراضیه کارگران اناث در 8 مارچ 1857 و حادثه خونین 8 مارچ 1908،  که در بالا از آن ها تذکر بعمل آمد.

 

بر علاوه،  برگزیدن 8 مارچ بعنوان روز بین المللی زن، باید که خاطره آن کارگران اناث اعتصاب کننده بخش نساجی  را در پترسبرگ  زنده نگهاه میداشت، که اعتصاب شان،  دیگر بخش ها را نیز فرا گرفته بود. این اعتصاب در هشتم مارچ سال 1917 میلادی صورت گرفت که با 23 فبروری جنتری سابقهء روسی در مطابقت قرار دارد. این اعتراض  انگیزهء ،  برای آغاز انقلاب فبروری، گردید

 

بعد از جنگ دوم  جهانی در اروپای شرق  

 

بعد از جنگ جهانی دوم، در ساحهء تحت اشغال شوروی، مجدداً در سال 1946 از روز بین المللی زن،  تجلیل بعمل آمد. در کشور های سوسیالستی، رهایی    اجتماعی زنان را  جشن گرفتند. تجلیل از این روز با رخصتی عمومی سازماندهی گردید، تا دست آوردهای اجتماعی دولت،  برای زنان برجسته گردد.

 

بعد از جنگ دوم جهانی در اروپای غرب

 

در کشور های اروپای غربی،  طی مدت طولانی ای برای تجلیل از این روز، دیگر محافل بزرگی دایر نمی گردید.

 

بعد از گذشت چهل سال، 8 مارچ قربانی  به اصطلاح صلح گردید. صرف از خانواده بعنوان هسته جامعه،  ستایش بعمل آمد و از مقام مادر تقدیر شد.

رشد اقتصادی، مشارکت تمام احزابی که خود را با شرایط عیار نموده بودند  در سیستم سیاسی، غیر سیاسی ساختن شعور طبقاتی از طریق  ” دولت اجتماعی”، موجب گردید که 8 مارچ از یک روز مبارزه برای تحقق منافع زن ها، به یک روز عمومی جشن آن ها،  مبدل گردد.

هشتم مارچ مجدداً در اروپای غربی در  سال های 80 قرن گذشته، اهمیت کسب نمود. زن ها از این روز بخاطر اعتراض بمقابل برخورد تبعیض مآبانه، استفاده می نمایند.

 

منبع

خانم‌های عزیز مبارکتان باد!

Advertisements

یک دیدگاه برای ”روز ما!

  1. درود
    روز جهانی مرد هم داریم ؟!
    ما هم به نوبه خودمون به خانم ها تبریک میگیم چه ورد پرسی چه غیر ورد پرسی و آرزو می کنیم که پاشنه کفش هاشون روز به روز بلند تر، فریادشون رساتر، دست پختشون بهتر و غرغر هاشون کمتر بشه!
    بدرود

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s